صفحه اصلیکاربرد پانل های فتوولتاییک در زیبا سازی فضای شهر

کاربرد پانل های خورشیدی در زیبا سازی فضای شهر

 

 نویسنده : نازنین ستاریان دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش سازه

 ایمیل : از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

 

 خورشید نه تنها خود منبع عظیم انرژی بلکه سرآغاز حیات و منشاء تمام انرژی های دیگر است. طبق بر آوردهای علمی در حدود 6 میلیارد سال از تولد این گوی آتشین می گذرد و در هر ثانیه 2.4 میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می شود. با توجه به وزن خورشید که حدود 333 هزار برابر وزن زمین است، این کره نورانی را می توان به عنوان منبع عظیم انرژی تا 5 میلیارد سال آینده به حساب آورد. قطر خورشید 1.39 میلیون کیلومتر است و حدود 99 درصد وزن خورشید را گازهای هیدروژن و هلیوم تشکیل داده اند که حدود 70 درصد هیدروژن،29 درصد هلیوم و یک درصد ما بقی، شامل 63 عنصر دیگر که مهمترین آن ها اکسیژن، کربن، نئون و نیتروژن است تشکیل داده اند. میزان دما در مرکز خورشید حدود 10 تا 14 میلیون درجه سانتی گراد می باشد که از سطح آن با حرارتی نزدیک به 5600 درجه و به صورت امواج الکترو مغناطیسی در فضا منتشر می شود.

 پانل های خورشیدی در واقع مبدل انرژي تابشي خورشيد به انرژي الكتريكي بدون واسطه مكانيكي مي باشد. پنل های فتوولتائيك كه در معرض تابش خورشيد قرار مي گيرند، متشكل از سلول های فتوولتائيك هستند. لازم به ذكر است، جريان و ولتاژ خروجي از اين پنل ها DC ( مستقیم ) می باشد. اين پنل ها طوري ساخته شده اند كه در برابر همه سختي هاي محيط مانند سرماي شديد قطبي، گرماي بيابان، رطوبت استوايي و بادهاي شدید مقاومت مي كنند با اين حال جنس اين وسايل از شيشه بوده و در اثر ضربات سنگين ممكن است بشكنند.

 یکی از موارد استفاده از پانل های فتوولتائیک استفاده به عنوان مولد انرژي الکتریکی می باشد.  این سیستم ها همچنین با معماری ساختمان ها سازگاری بسیار خوبی دارند و در خیلی از موارد می توانند باعث زیبایی واحدهایی که از آن ها استفاده می کنند شوند. در شکل زیر نمای شماتیک از یک پانل فتوولتائیک ساخته  شده در یکی از شهر های ایتالیا نشان داده شده است.

 

نمای شماتیک از یک کلکتور فتوولتائیک ـ حرارتی هوایی قابل نصب بر روی سقف

 

 

کلکتور فتوولتائیک ـ حرارتی نصب شده بر نمای ساختمان

 

 از جمله کاربردهای دیگر پانل های فتوولتائیک نیز می توان به کاربرد آن ها در زیبا سازی شهرها اشاره نمود. در شکل های زیر یک پارکینگ خورشیدی، یک تابلو تبلیغاتی خورشیدی و نمایی از یک ساختمان به ترتیب نشان داده شده اند.

 

 

پارکینگ خورشیدی

 

تابلو تبلیغاتی خورشیدی

 

نمایی زیبا از ساختمان های یک شهر که توسط پانل های فتوولتائیک ایجاد شده است

 

بازگشت به بالا